1
1
A man buys 8 pens for Rs 9 and sells 9 pens for Rs 8, Find profit or loss%?
A man buys 8 pens for Rs 9 and sells 9 pens for Rs 8, Find profit or loss%?
A). 20%
B). 21%
C). 22%
D). 23%
This Question has 2 answers.
By LCM method
take LCM of $8$ and $9$ that will be $72$
CP of $72$ pens will be $81$ Rs
SP of $72$ Pens will be $64$ Rs
Clearly there is loss which will be equal to $81 - 64 = 17$ Rs
Loss $% = \frac{17}{81} \times 100 = 20.98$ or $21%$
The man buys 8 pens for Rs 9. So, the cost price per pen is:
The man sells 9 pens for Rs 8. So, the selling price per pen is:
Loss per pen:
Substituting values:
Taking LCM of 8 and 9:
Loss percentage:
Substituting values:
Thus, the correct answer is: 21% Loss
The man sells 9 pens for Rs 8. So, the selling price per pen is:
Loss per pen:
Substituting values:
Taking LCM of 8 and 9:
Loss percentage:
Substituting values:
Thus, the correct answer is: 21% Loss
Similar Questions
- Two types of rice (type 1 and type 2) were mixed in the respective ratio of 1 : 3. The mixture was then sold @ 75.60 per kg to gain a profit of 20%. If the price of type 1 rice is Rs. 75 per kg, what is the price of type 2 price per kg?
- Nidhi received simple interest off Rs. 1200 when invested Rs x at 6% p.a. and Rs y at 5% p.a. for 1 year. Had she invested Rs. x at 3% p.a. and Rs. y at 8% for that year, she would have received simple interest of Rs 1,260. Find the values Rs. x an y.
- A shopkeeper buys a blanket at a discount of 20% on the listed price from a wholesaler. The shopkeeper marks up the price by 15% on the listed price. A buyer pays Rs. 3795 to get it after paying sales tax rate of 10% on the price asked for. Find the profi
- Two towns P & Q are 275 km apart. A motorcycle rider starts from P towards Q at 8 a.m. at the speed of 25 km/hr. Another rider starts from Q towards P at 9 a.m. at the speed of 20 km/hr. Find at what time they will cross each other?
- Direction: A fruit seller sells apples, bananas and oranges for five days in a week. The selling price of the fruits per kg varies daily. On Monday, he sells apples for Rs. 40 per kg, whereas banana is sold for Rs. 12 per kg and oranges for Rs. 28 per kg.