1
1

 A person has to cover a distance of 6 km in 45 min. If he covers 1/2 of the distance in 2/3 of the total time, to cover the remaining distance in the remaining time, his speed (in kmph) must be?

 A person has to cover a distance of 6 km in 45 min. If he covers 1/2 of the distance in 2/3 of the total time, to cover the remaining distance in the remaining time, his speed (in kmph) must be?

A). 6 kmph

B). 8 kmph

C). 12 kmph

D). 15 kmph

This Question has 2 answers.

12 kmph



Remaining distance = 3 km
And remaining time = 45 x 1/3 = 15 min = 1/4 hour.
Required speed = (3 x 4) kmph = 12 kmph.

Given:
- Total distance = $6$ km
- Total time = $45$ min = $\frac{45}{60}$ hours = $\frac{3}{4}$ hours
- Distance covered in $\frac{1}{2}$ of the distance = $\frac{1}{2} \times 6 = 3$ km
- Time taken for this distance = $\frac{2}{3} \times \frac{3}{4} = \frac{6}{12} = \frac{1}{2}$ hours

Remaining distance = $6 - 3 = 3$ km
Remaining time = $\frac{3}{4} - \frac{1}{2} = \frac{6}{12} - \frac{3}{6} = \frac{1}{4}$ hours

Speed required for the remaining distance:
$ Speed = \frac{Remaining Distance}{Remaining Time} = \frac{3}{1/4} = 3 \times 4 = 12 $ kmph

Thus, the required speed is 12 kmph

Add Answer / Comment

Captcha Image