1
1

Two dice are rolled together. The probability of getting a sum more than 9 is

Two dice are rolled together. The probability of getting a sum more than $9$ is

(A) $5/6 $
(C) $1/6 $
(B) $5/18 $
(D) $1/2$

This Question has 1 answers.

When rolling two dice, the total number of possible outcomes is:

$ \displaystyle 6 \times 6 = 36 $

To find the probability of getting a sum more than 9, we count the favorable outcomes where the sum is 10, 11, or 12.

Possible outcomes:

- Sum = 10: (4,6), (5,5), (6,4) → 3 outcomes
- Sum = 11: (5,6), (6,5) → 2 outcomes
- Sum = 12: (6,6) → 1 outcome

Total favorable outcomes = $ \displaystyle 3 + 2 + 1 = 6 $

Probability:

$ \displaystyle P(\text{sum} > 9) = \frac{6}{36} = \frac{1}{6} $

Thus, the probability of getting a sum more than 9 is $ \displaystyle \frac{1}{6} $.

Add Answer / Comment

Captcha Image