1
1
TWo circles of radii 5 cm and 3 cm touch externally, then the ratio in which the direct common tangent to the circles divides externally the line Joining the centers of the circles is:
TWo circles of radii 5 cm and 3 cm touch externally, then the ratio in which the direct common tangent to the circles divides externally the line Joining the centers of the circles is:
1). 5:3
2). 3:5
3). 2.5:1.5
4). 1.5:2.5
1). 5:3
2). 3:5
3). 2.5:1.5
4). 1.5:2.5
This Question has 3 answers.
$R = 5, \quad r = 3$
Distance between centers = $ R + r = 5 + 3 = 8 $
Ratio = $ R:r = 5:3 $
Distance between centers = $ R + r = 5 + 3 = 8 $
Ratio = $ R:r = 5:3 $
Let the two circles have centers $O_1$ and $O_2$ with radii 5 cm and 3 cm, respectively.
The distance between their centers is:
$ O_1O_2 = 5 + 3 = 8 \text{ cm} $
Let $T$ be the external point where the direct common tangent meets the line joining the centers externally in the ratio $k:1$. The ratio is given by:
$ \frac{O_1T}{O_2T} = \frac{r_1}{r_2} = \frac{5}{3} $
Thus, the ratio in which the direct common tangent divides the line joining the centers externally is:
$ \boxed{5:3} $
Here is the solution :
Similar Questions
- Point A is 30 metres to the east of point B. Point C is 10 metres to the south of Point A. Point D is 15 metres to the west of Point C. Point E is exactly in the middle of the Points D and F. Points D, E and F lie in a straight line. The length of the lin
- There are three taps A, B and C in a tank. They can fill the tank in 25 hrs, 20 hrs and 10 hrs respectively. At first all of them are opened simultaneously. Then after 1 hrs, tap C is closed and tap A and B are kept running. After the 4th hour, tap B is a
- In an alloy, zinc and copper are in the ratio 1 : 2. In the second alloy, the same elements are in the ratio 2 : 3. If these two alloys be mixed to form a new alloy in which two elements are in the ratio 5:8, the ratio of these two alloys in the new allow
- Directions: In a family of eight members, there are two married couples and a widow. B, an engineer is married to a doctor. D, an architect is the wife of C. F, a student is the only child of D. H is the son of G and his sister E is the niece of the manag
- Two types of rice (type 1 and type 2) were mixed in the respective ratio of 1 : 3. The mixture was then sold @ 75.60 per kg to gain a profit of 20%. If the price of type 1 rice is Rs. 75 per kg, what is the price of type 2 price per kg?